image

PeyamaKurd - Türkiye ile ilgili ağır suçlamalarda bulunan ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye’nin Girê Spî ve Serêkaniyê’ye düzenlediği askeri operasyon sırasında, Türkiye ile birlikte çalışan silahlı grupların savaş suçu işlediğini ileri sürdü.

Basına konuşan ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, savaş suçları nedeniyle bu gruplardan bazıları hakkında soruşturma başlatıldığını ve ardından cezalandırıldıklarını dile getirdi.

Jeffrey, Rudaw'a yaptığı açıklamada, Ekim 2019'da Türkiye'ye bu grupların suçlarına dair net kanıtlar sağladıklarını ve ardından bazıları hakkında soruşturmalar yürütüldüğünü de dile getirdi.

"Açıkçası Türkiye'nin desteklediği güçler suç işledi"

Açıklamalarında, bu soruşturmaların sonuçlarından ABD'nin de rahatsız olduğunu, bu yüzden Joe Biden Yönetiminin bir grup militanı cezalandırdığını belirten Jeffrey, "Açıkçası Türkiye'nin desteklediği güçler suç işledi. Biden yönetimi bunu araştırdı ve bu gruplardan birini cezalandırdı" ifadesini kullandı.

Ayrıca ABD'eski diplomat açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Ekim 2019'un başlarında, müttefiklerinin eylemleri hakkında Türk hükümetine açık kanıtlar sunduk, bazıları soruşturuldu. Bazı soruşturmaların sonuçlarından memnun kalmadık. ABD yönetimi bu gruplardan birini cezalandırdı."