image

PeyamaKurd - Türkiye'ni Rojava'ya yönelik olası operasyon süreci devam ederken bölge ile ilgili açıklamada bulunan ABD Başkanı’nın eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD'nin Rojava bölgesinde varlığını sürdüreceğini kaydetti.

James Jeffrey açıklamasında, ABD'nin Rojava bölgesindeki varlığını bitirmeyeceğine değinerek, IŞİD'in hala büyük bir tehdit oluşturduğunu vurguladı.

Aşındırmak kelimesini kimsenin anlamadığını bu nedenle değiştirildiğini dile getiren Jeffrey, "Bu, Obama ile başladı. IŞİD’in aşındırma misyonuydu. Aşındırmak ne demek kimse anlamadı, o yüzden biz de değiştirip IŞİD’in yenmek, sözde bölgesel devletini yok etmek dedik ki bunu da yaptık" sözlerine yer verdi.

"DSG ile IŞİD’e karşı ortaklık yürütüyoruz"

Jeffrey açıklamasında PKK’nin Suriye’deki herhangi bir eyleminin Türkiye için olduğu kadar ABD için de kaygı sebebi olması gerektiğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Biz Demokratik Suriye Güçleri (DSG) adını verdiğimiz, Suriye kolu ile IŞİD’e karşı ortaklık yürütüyoruz. Türkiye'nin Suriye ve Irak’taki PKK eylemleri ile ilgili gerçek güvenlik kaygıları var. IŞİD de bir terör örgütü, biz çok farklı güvenlik kaygılarını kombine etmeye çalışıyoruz ve bu da ilişkilerde ileri geri gidilmesine yol açıyor. Biden yardımcıyken YPG’nin Menbiç'ten çıkacağı taahhüdünde bulundu ama YPG çıkmadı.”