image

PeyamaKurd - Rojavalı yazar ve şair Jan Dost, Kürdistan Demokrat Partisi-Suriye (KDP-S) üyesi Emin İsa Emin’in işkence sonucu öldürülmesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Jan Dost, “Emin İsa’ın vahşice öldürülmesi Rojava’da yaşanan ilk vahşet olayı değildir. Daha önce de buna benzer çok olay yaşandı” dedi.

“PYD hapishanesinde Emin İsa’ya yapılan işkence Diyarbakır Cezaevi’nde Esat Oktay Yıldıran'ın Kürtlere yaptığı işkenceyi geçti” diyen Rojavalı yazar, 2012  yılında Afrin’de benzer şekilde geçen başka bir işkence olayı üzerinden şu ifadeleri kullandı:

“2012 yılında Afrin’de bir günlük damat olan Henan Hemduş pazarda biriyle tartışmıştı. PYD güçleri Henan Hemduş’u kendi hapishanelerine attılar. İçeride işkenceyle öldürdüler. Buna benzer bir olay da Kobani’nin Til Xezal köyünde oldu. Amude’de 6, Kamışlo’da 3 kişi işkenceyle öldürüldüler. Yine Afrin’de iki ayrı olayda 3’er olmak üzere 6 kişi vahşice öldürüldü. Bu barbarlıktır, bu şiddettir. Bu vahşet PKK’nin Stalinist temeline dayanıyor.  Bu aşırı şiddet yanlısı silahlı kişilerin işidir.”

“Bu örgüt demokratik değil”

PYD’nin demokratik olmaktan uzak olduğunu belirten Jan Dost ifadelerini şu şekilde sürdürdü:

“Bu örgüt demokratik değildir. Farklı düşünceleri kabul etmiyor. Bölgede farklı fikirlerin siyaset yapmalarını kabullenemiyorlar. Özerk Yönetim Rojava’da meşru ve yasal temel üzerine değil, despotluk üzere kurulmuş. Yalan sloganlarla insanları korkutarak egemenliğini sürdürüyor.”

“PYD, işlediği suçu inkar ederek Emin İsa’yı ikinci kez öldürmüştür”

K24’e açıklamalarda bulunan Jan Dost PYD’nin işkence iddialarını reddetmesine tepki göstererek, “İki çocuk babası Emin İsa bu şekilde vahşice öldürülmesine sebep olabilecek hiç bir suçu ve günahı yoktu. PYD inkar etmekle Emin İsa'yı ikinci sefer öldürdü” dedi.

Rojavalı yazar, PYD’nin açıklamarına karşı sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Diyorlar ki ‘Biz yapmadık, beyin kanaması geçirerek öldü.’ Oysa ailesinin çektiği fotoğrafların hepsi doğrudur ve hepsi de belgedir. Diyarbakır Cezaevi’nde Esat Oktay Yıldıran'ın Kürtlere çok işkence yaptığını söylüyorlar. PYD'nin bu zulmü onu da geçmiş. Kızgın yağ, sıcak su ve elektrik vererek Emin İsa’yı vahşice öldürmüşler. En büyük vahşiliği bu garibana yapmışlar. Eğer bir cezası varsa mahkemede gereken ceza verilebilirdi. İdam cezasını hak ediyorsa idam etselerdi. Böyle vahşice öldürmek de nedir? İnsanın aklı duruyor.”

“Aydın ve sanatçılara çağrı: Olayın üzerinde durun”

Jan dost son olarak Özerk Yönetim’e yakın aydın ve sanatçılara seslenerek , “Bunu protesto ediyoruz ve toplumumuz, insanlarımız bu vahşi olayın üzerinde dursun, sessiz kalmasın. Herkesten önce Özerk Yönetim'e yakın aydın ve sanatçılar bu vahşete karşı sesini yükseltmeli” dedi.

KDP-S üyesi Emin İsa Emin, 22 Mayıs’ta PYD’ye bağlı Asayiş güçleri tarafından gözaltına alındıktan 27 gün sonra, hapishanede işkence edilerek öldürülmüştü.

Ailesi ve KDP-S, Emin İsa’nın vücudunda çeşitli izler olduğunu ve işkence sonucu öldürüldüğünü açıklamıştı. Bölgede çok sayıda kurum ve kişi olaya tepki gösterdi. KDP-S, üyeleri Emin İsa Emin’in katledilmesine ilişkin acilen bir araştırma komisyonu oluşturulmasını istemişti.