image

PeyamaKurd - Avrupa ülkeleri enerji ve gıda krizi gündemi meşgul olurken İtalya'da mevcut hükümet ile ilgili kritik süreç devam ediyor. Draghi hükümeti ile ilgili söz konusu kararın bu hafta verileceği vurgulandı.

Daha önce istifa kararı alan İtalya Başbakanı Mario Draghi liderliğindeki geniş katılımlı koalisyon hükümetinin geleceği 20 Temmuz'da parlamentonun alt ve üst kanadındaki görüşmeler ve güven oylamaları ile ortaya konacak.

Hükümeti oluşturan koalisyonun, 14 Temmuz'da parlamentodaki bir oylamada hükümetin sunduğu ekonomik yardım paketine destek vermemesiyle başlayan ve bunun üzerine Draghi'nin istifasını vermesiyle derinleşen hükümet krizinde gözler, parlamentoya çevrilecek. Hükümetin kaderi bu toplantı sonrası belirlecek.

Ülkedeki haber kaynaklarına göre, hükümet süreci ile ilgili 20 Temmuz'da önce parlamentonun üst kanadı Senatoya, ardından da alt kanadı Temsilciler Meclisine hükümet kriziyle ilgili bilgi verecek olan Başbakan Draghi'nin konuşmalarının ardından her iki kanatta güven oylaması gerçekleştirilecek.