image

PeyamaKurd - Başkent Erbil’de bulunan İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Başbakan Mesrur Barzani ile bir görüşme yaptı. Taraflar görüşmede, Kürdistan Bölgesi ile İtalya arasındaki ilişkileri ele aldı.

İkili görüşme sonrası Başbakan Mesrur Barzani ve Meloni ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Basın toplantısında, Meloni tarafından kurulan hükümete başarılar dileyen Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi ile İtalya arasındaki ilişkileri geliştirme arzusunu dile getirdi.

Başbakan, görüşmelerinde ikili ilişkileri ilgilendiren konuları ele aldıklarını belirterek, ikili ilişkilerin Roma ve Erbil çıkarlarına gelişmesini istediğini vurguladı.

"İkili ilişkileri güçlendirmek istiyoruz"

Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Meloni, bölgedeki İtalyan güçlerine teşekkür etmek istediklerini kaydetti.

İtalya Başbakanı olarak Avrupa Birliği dışında ilk ziyaretinin Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne olmasını istediğini ve bunun bir mesaj olduğunu dile getiren Meloni, tarım, enerji ve güvenliğin yanı sıra çeşitli alanlarda ikili ilişkileri güçlendirmek istediklerini ifade etti.

Ayrıca Meloni, Erbil’deki İtalyan Başkonsolosluğunun rolünü daha aktif güçlü hale getirmek istediklerini ifade etti

 Meloni, bugün Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı Latif Reşid ve Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile görüşmesinin ardından Erbil’e geçti. İtalya Başbakanı, Erbil Uluslararası Havalimanı’nda Başbakan Mesrur Barzani tarafından karşılandı.