image

PeyamaKurd- Irak’ın başkenti Bağdat olmak üzere çeşitli kentlerinde hükümetin istifası ve yolsuzlukların durdurulması talebiyle iki haftalık aradan sonra dün tekrar başlayan gösterilerde ölü sayısının 40’ı geçtiği ve yaralı sayısının da 2 binden fazla olduğu belirtildi.

2 hafta önce yolsuzluk, işsizlik ve hükümetin istifası gerekçeleriyle başlayan protesto eylemlerinde dünden bu yana çıkan çatışmalarda ve güvenlik güçlerinin müdahalesinde ölü sayısı 40'ı geçerken, yaralı sayısı binlerle ifade ediliyor.

Yaklaşık bin kişilik grup, hükümet binaları, parlamento ve konsoloslukların bulunduğu Yeşil Bölge'ye girmek istemiş, polis ise protestoculara biber gazıyla müdahale ederek, havaya ateş açmıştı. Eylemcileri sakinleştirmek için aralarına giren Irak Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi zor anlar yaşadı.

1 Ekim’de patlak veren protesto eylemlerinin ardından bir dizi reform paketinin açıklanmasının ardından gösteriler 2 haftalığına durmuştu. Toplam ölü sayısının belirsizliği korumasına karşın kimi kaynaklar ölü sayısının 200’ü geçtiği belirtilmekte.