image

PeyamaKurd - Kovid-19 salgınında geliştirilen Pfizer/BioNTech aşısına İsviçre'den 'standart prosedürlerde' uygunluk onayı verildi.

İsviçre'den yapılan açıklamaya göre, Amerikan şirketi Pfizer ile Almanya merkezli BioNTech'in geliştirdiği Kovid-19 aşısının 'yüksek etkinlik ve güvenlik şartlarını karşıladığı' ifade edildi.

Salgın sürecinde tedavi ve sağlık alanındaki mevzuatları düzenleyen İsviçre'nin Swissmedic kurumu, Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği koronavirüsü aşısına onay verdi. Dünyada Pfizer/BioNTech aşısına 'standart prosedürlerde' onay veren ilk ülke İsviçre oldu.

Konuyla ilgili ülkedeki kurumdan yapılan yazılı açıklamada, tüm yaş gruplarından elde edilen verilerin, aşının 'yüksek etkinlik ve güvenlik şartlarını' karşıladığını gösterdiği belirtildi.

Swissmedic açıklamasında, aşıya acil kullanım için değil, 'standart prosedürler' kapsamında onay verildiği ve bunun da dünyada bir ilk olduğu kaydedildi.

Onay veren kurumun Direktörü Raimund Bruhin, onay sürecinde titizlikle hareket ettiklerini belirterek, Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği aşının 'güvenlik, etkinlik ve kalite' kriterlerini karşıladığını dile getirdi.

Kurum Direktörü Bruhin, "Hastaların güvenliği, özellikle aşıların ruhsatlandırılması söz konusu olduğunda önemli bir ön şarttır" sözlerine yer verdi.