image

PeyamaKurd - NATO öncülüğünde Madrid'te yapılan zirve sonrası memoryum imzalanmıştı. Konuya ilişkin İsveç ve Finlandiya liderlerinden açıklama geldi. Açıklamada, NATO üyelik süreçleri hakkında Türkiye ile imzaladıkları üçlü memorandumdan memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

İspanya'nın başkenti Madrid'deki NATO Zirvesi kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdelena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg dörtlü görüşmede bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik süreçleri hakkında üç ülkenin liderlerinin huzurunda üçlü memorandum imzalanması sonrası İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ile NATO konusunda bir anlaşmaya vardıklarını vurguladı.

Açıklamalarında, "İsveç, Türkiye ve Finlandiya arasında bir anlaşmaya vardık. Bu da Türkiye'nin artık NATO'da davetli statüsü aldığımızı kabul ettiği anlamına geliyor" diyen Andersson, İsveç halkı için bu anlaşmanın değerli olduğunu aktararak, "İsveç ve İsveç halkının güvenliği için bu anlaşmaya varmamızın iyi olduğunu düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Andersson, çok uzun bir toplantı gerçekleştirdiklerini aktararak, İsveç'te 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek terör yasasını sıkılaştırdıklarının altını çizdi.

"NATO müttefiki olmamız taahhüdü güçlendirecek"

Öte yandan Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ise şu sözlere yer verdi:

"Ortak memorandumumuz, Finlandiya, İsveç ve Türkiye'nin birbirlerinin güvenliğine yönelik tehditlere karşı tam desteklerini genişletme taahhüdünün altını çiziyor. NATO müttefiki olmamız bu taahhüdü daha da güçlendirecektir."