image

PeyamaKurd- İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, yeni bir açıklama yaparak, Türkiye ile yapılan anlaşmaya ve iadelerle ilgili sözleşmeye uyacaklarını belirtti.

Başbakan Andersson, katıldığı Almedalen Politika Formu'nda, Türkiye’nin iade talepleri ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

"Türkiye ile yapılan anlaşmaya ve iadelerle ilgili sözleşmeye uyacağız. İsveç vatandaşı olanlar ulusal ve uluslararası hukuka göre iade edilemeyecek. Terör faaliyetlerine katılmadıysanız, endişelenmenize gerek yok."

Eleştiri konulu sorular, cevapsız kaldı

Magdalena Andersson, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik süreçleri hakkında Türkiye ile imzalanan üçlü muhtırada, Türkiye'ye büyük tavizler verildiği ve kamuoyunda sert eleştiriler aldığı konusunda yöneltilen soruları cevapsız bıraktı.

Siyaset ve basın alanından, sert eleştiriler oldu

NATO’da imzalanan anlaşma sonrası Aftonbladet yazarı Gazeteci Wolfgang Hansson, "Erdoğan’ın önünde eğilmek hiç de hoş değildi. Çok küçültücüydü. Beklentim o ki; İsveç'in ödediği geçici bir bedel olsun." diyerek İsveç Hükümetine eleştiride bulunmuştu.

Expressen yazarı Magnus Falkehed da "Bizim Başbakanımızın diz çöküp Erdoğan'ın ayakkabılarını diş fırçasıyla boyaması, İsveç'in Ukrayna'ya dönmemesi için anlaşılabilir." demişti.

Siyaset alanından bir eleştiri de Eski Sosyal Demokrat hükümetinin Kalkınma Bakanı Pierre Schori den geldi. Schori, "Türkiye ile yapılan bu anlaşma, İsveç için utanç verici." ifadelerini kullanmıştı.