image

PeyamaKurd - İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik süreci ile ilgili müzakere süreci devam ederken açıklamada bulunan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Sol Partinin 3 milletvekilinin PKK'nin bayraklarını sallamasıyla Türkiye ile NATO müzakerelerinin daha zorlaştığını ifade etti.

İsveç'te Gotland Adası'nda askeri birliği gezen bakan Linde, Aftonbladet gazetesine yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye ile yapılan NATO müzakereleri, Sol Parti milletvekillerinin PKK bayrağını sallamalarından sonra daha da zorlaştı. Türk medyası sürekli bunu ve buna benzer olayları gündeme getiriyor. İsveç kanunlarına göre bunların ifade özgürlüğü olduğunu dile getiriyoruz. Fakat bunun hükümet için çok uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyoruz."

İsveç Bakan açıklamasında, Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in imzaladığı mutabakat kapsamında 26 Ağustos'ta Finlandiya'nın Vantaa kentinde düzenlen Daimi Ortak Mekanizma'nın ilk toplantısını değerlendirerek, "Toplantı ilk önce İsveç'te yapılacaktı, bazı pratik nedenlerden dolayı Finlandiya'ya taşındı. Bu toplantıda terörle mücadelede daha yakın iş birliği ile ilgili olan bu anlaşmayı uygulamak için yapılan çalışmalar gözden geçirildi" mesajında bulundu.

Ayrıca Linde, İsveç İhracat Kredi Kurulunun (EKN) Türkiye'de bir altyapı şirketine 3 milyar kron kredi verme kararını da değerlendirerek, bunun tamamen koşul ve kanunlara uygun olduğunu belirtti.