image

PeyamaKurd - Aynur Doğan, Metin Kemal Kahraman konserleri ve Kürtçe tiyatronun yasaklanmasının ardından bir yasak da DEDEF’in düzenleyeceği pikniğe geldi.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), 22 Mayıs tarihinde (bugün) İstanbul Aydos piknik alanında yapacağı Dersimliler Birlik ve Dayanışma Pikniği, İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı.

Valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 “Dersim Dernekleri Federasyonu – DEDEF tarafından yapılan Dersimliler Birlik ve Dayanışma Pikniği düzenleneceği (Müzik-Folklör-Davul Zurna) katılımcılar “grup yorum, pinar aydınlar, nihal ateş, zuhal karabulut, enver çeik, baran saltık, hüseyin türküdenizi, kaya aslantepe, mahallem ikitelli müzik grubu” şair dost berbatinin sunumuyla 22 Mayıs 2022 günü Aydos Piknik Alanı 6. Kapı şeklinde paylaşımların yapıldığı görülmüş, 5442 sayılı II Idaresi Kanununun 32/C Maddesinde “Ilçe sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi kaymakamın ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için kaymakam gereken karar ve tedbirleri alır; Bu hususta alınan ve ilan edilen karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında 66. madde hükmü uygulanır.”

hükmü ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. Maddesi “Bölge valisi, vali veya kaymakam, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla belirli bir toplantıyı bir ayı aşmamak üzere erteleyebilir veya suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlike mevcut olması hâlinde yasaklayabilir.”

hükmü doğrultusunda; Idaremiz Akpınar Mahallesi Malkoçoğlu Caddesi ile Geylani Caddesi kesişiminde bulunan Aydos Ormanı girişi 6. Kapı önü ve çevresi ile Aydos Ormanı dahilinde kalan Piknik Alanlarında Dersim Dernekleri Federasyonu – DEDEF organizesinde 22/05/2022 günü yapılması planlanan piknik etkinliği başta olmak üzere gerçekleştirilebilecek açık hava ve kapalı yer toplantıları, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma ve protesto eylemi, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma vb. eylem ve etkinliklerin 21/05/2022 günü saat:08.00 den 22/05/2022 günü saat:23.59’a kadar (2) gün süre ile YASAKLANMASI kararı verilmiştir” denildi.


DEDEF ise söz konusu yasağa karşı “Keyfiyetçi yasaklara karşı omuz omuza mücadele edeceğiz” açıklamasını yaptı.