image

PeyamaKurd - İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, İsrail Başbakanı Benjamin Başbakan Netanyahu ile telefonda görüştü.

The Jerusalem Post’un haberine göre, Hamas’ı Nazilere benzeten Smotrich, İsrail’in insani arayı sürdürmek için yapılan görüşmelerden çekildiğini resmi olarak duyurması gerektiğini belirtti. İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) bir ‘yarı savaş’ yürütemeyeceğini savunan Smotrich, Netanyahu ile yaptığı görüşmede, Hamas’ın yanı sıra Katar ve Mısır gibi arabulucular ile olan temaslara da son verilmesini istedi.

‘Böyle bir senaryoya izin vermeyiz’

Smotrich, telefon görüşmesinde, IDF’nin ‘yarım bir savaş yürüttüğü bir senaryoya izin verilemeyeceğini’ savunarak Hamas’ın ‘ateşkesin yeniden tesisi için manipülasyon’ yapabileceğini, bunun da ‘IDF’nin Hamas’ı bertaraf etme çabalarına son vereceğini’ öne sürdü.

Smotrich, geçici ateşkes dönemine dair olarak, ‘rehinelerin evlerine dönmesinden mutlu olsa da insani aranın kendini tükettiğini’ savundu. Hamas’ın ‘sivillere ve rehinelere karşı savaş suçları işlemeye devam ettiğini’ aktaran İsrailli bakan, “Başka bir arayı kabul etmek, güçsüzlük (mesajı) verecek korkunç bir hata olur” diyerek Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya Sinwar’ın ‘kendileriyle oynamasına’ izin verilemeyeceğini dile getirdi.

Hükümete ateşkesin sona erdiğini resmi bir biçimde, ‘açıkça ve kamuoyu önünde’ ilan etme çağrısı yapan Smotrich, ‘Hamas yok edilene ve tüm rehineler teslim edilene kadar topyekun çatışmaya geri dönülmesi’ çağrısı yaptı.