image

PeyamaKurd - Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme süreci devam ederken, Tel Aviv yönetimi ülkenin en büyük limanı Hayfa ile ilgili dikkat çekici bir karar aldı.

Edinilen bilgilere göre İsrail hükümeti, Türk şirketi Yıldırım Holding’in 2 yıldır ilgilendiği ülkenin en büyük limanı Hayfa için ihale teklifini “güvenlik endişesiyle” kabul etmedi.

Tel Aviv yönetimi, Türkiye’nin yurtdışında faaliyet gösteren en büyük liman firmalarından Yıldırım Holding’in 2020 yılında İsrail’in dünyaya açılan kapısı Hayfa Limanı’nın özelleştirilmesi için verdiği teklifi reddederek, Türk şirketinin yarışmaya girmesini engelledi.

Türk şirketin ihaleye girmesi için Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da devreye girerek, İsrail Ulaştırma Bakanı Miri Regev'e bir mektup gönderdiği iddia edildi.

"Hayfa Limanı'nın özelleştirme ihalesi" ile ilgili taleplerin yer aldığı mektupta, Karaismailoğlu, İsrailli mevkidaşı Regev'i, iş insanı  Yüksel Yıldırım'ın sahibi olduğu, uluslararası liman işletmecisi Yılport'a, ihaleye girebilmesi için "adil bir fırsat" tanımaya çağırdı.

Bütün bu gelişmelere rağmen sürecin dün tamamlandığı ortaya çıktı.

İhale komisyonunun, Türk şirketlerinin bulunduğu konsorsiyuma yaptığı diskalifiye bildiriminde ulusal güvenlik endişelerini gerekçe gösterdiği belirtildi.