image

PeyamaKurd - İsrail ordusunun Mısır ile, Refah bölgesinde Mısır'ın askeri gücünü artıracak bir anlaşmaya vardığı kaydedildi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, iki ordu arasında geçtiğimiz gün gerçekleştirilen askeri toplantıda, Mısır'ın Refah bölgesindeki askeri varlığını düzenleyen anlaşmada değişikliğe gidildiği kaydedildi.

Bu kapsamda Mısır'ın Refah'taki askeri varlığını güçlendireceği belirtildi.

Blinken: Mısır, ABD’nin en büyük stratejik ortağı

Öte yandan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ve ABD’li mevkidaşı Antony Blinken, dün Washington’da düzenlenen Mısır-ABD stratejik diyaloğunun oturum aralarında ortak basın toplantısı düzenledi.

Mısır’ın ABD’nin en büyük stratejik ortağı olduğunu söyleyen Blinken, iki ülke arasındaki işbirliğinin devam etmesi yönündeki umudunu ifade etti.

Blinken, Mısır-ABD ilişkilerinin birçok işbirliği alanında genişlediğine dikkat çekerek, “İki ülke arasındaki stratejik diyalog, bölgedeki bölgesel güvenlik gibi birçok konuyu kapsayacak, çünkü bu istikrarın temel taşıdır” diye konuştu.

Blinken, Mısır’ın arabuluculuk çabalarının Gazze’de istikrarın sağlanması ve saldırıların durdurulması için şart olduğunu ve Mısır’ın Gazze Şeridi’ne yardım etmek için fonları harekete geçirmede önemli bir rol oynadığını dile getirdi.