image

PeyamaKurd - ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs'e taşınması sırasında düzenlenen protestolarda ilişkin açıklama yapan İsrail Meclisi Knesset'te Savunma Komitesi Başkanı Avi Dichter, İsrail ordusu tarafından çok sayıda Filistinlinin öldürülmesini değerlendirerek, “herkese yetecek kadar mermimiz var” ifadesini kullandı.

ABD'nin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınan büyükelçiliğinin açılış töreni öncesinde Gazze sınırında düzenlenen protesto gösterilerinde İsrail askerleri tarafından 59 Filistinlinin öldürülmesi ve yüzlerce kişinin yaralanması uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılandı.

Knesset Savunma Komitesi Başkanı Avi Dichter, İsrail televizyon kanalı Hadashot'a açıklamalarda, Filistinlilerin protestolarına ilişkin yaptığı değerlendirmede İsrail Ordusunun hazırlıklı olduğunu, haklı olarak Filistinlileri öldürdüğünü savundu.

'Gazzelilerin sınırı geçemeyeceğini' ifade eden iktidardaki Likud partisi üyesi Dichter, yaşanan olaylarla ilgili olarak şunları ifade etti, "İsrail ordusunun herkese yetecek kadar mermisi var. Güvenlik güçleri askerleri tehlikeli durumlara sokmayacak, kesinlikle sivilleri de". İsrailli vekil ayrıca, Hamas'ın "Batı Şeria'da da isyan çıkartmak istediğini" iddia etti.

Yaşanan olaylarda ayrıca 6 aylık bir bebek de öldürüldü. Gazze Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre Filistinli bebek İsrail ordusunun yaşanan olaylar esnasında kullandığı göz yaşartıcı gazı soluması sonucunda hayatını kaybetti. Böylelikle öldürülen Filistinlilerin sayısı 59'a çıktı.