image

PeyamaKurd- İsrail ordusu, Trump’ın barış planı açıklamasının ardından, Batı Şeria ile Gazze Şeridi sınırına ek asker göndeririken, Gazze Şeridi'nde yer alan Hamas'a ait bir çok hedefe de hava saldırısı düzenledi.

İsrail'e ait savaş uçaklarının Gazze Şeridi'nden yer alan ve Hamas'a ait birden fazla hedefe hava saldırısı düzenlediği söylendi.

İsrail Savunma Kuvvetleri, Gazze'den atılan füzelere yanıt olarak bölgedeki birden fazla Hamas hedefine hava saldırıları düzenlendiğini aktardı.

Açıklamasında, "Hamas terör örgütü Gazze Şeridi içinde ve dışında olanlardan sorumlu ve İsrail vatandaşlarına karşı eylemlerinin sonuçları olacak" ifadelerini kullandı.

İsrail, saldırıların hedefinde Hamas'a ait cephanelikler ve yer altı tesislerinin de yer aldığını kaydetti.

İran'ın televizyonu ise Gazze'nin güneyindeki Han Yunus bölgesinin İsrail saldırılarının hedefi olduğunu aktardı.

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile birlikte "Yüzyılın Planı" adını verdiği Ortadoğu 'barış planı'nı açıklamış. Planda Kudüs'ün bölünmemiş bir şekilde İsrail'in başkenti olması öngörülürken, Filistin'e 'koşullu' bir bağımsız devlet öngörülüyor ve oşulların yerine getirilmesi için 4 yıllık bir süre tanınıyordu.

Plana Filistin Yönetimi lideri "Kudüs satılık değil", Gazze'de yönetimde bulunan Hamas ise "Kudüs açıklaması saçmalık" tepkisini göstermişti.