image

PeyamaKurd - İsrail’de aralarında eski bir başbakan, bir savunma bakanı, 3 genelkurmay başkanı ve 7 güvenlik birimi yetkilisinin bulunduğu 60 general gösteri düzenledi.

İsrail tarihinde benzeri görülmemiş olay, dün alternatif Başbakan ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in konutunun önünde yaşandı.

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre generaller, eski Başbakan Binyamin Netanyahu döneminde imzalanan denizaltı araçları satın alma sözleşmesi ve diğer tehlikeli yolsuzluk meseleleriyle ilgili resmi bir soruşturma komitesinin kurulmasının ertelenmesine son verilmesini talep etti.

Söz konusu girişimin, daha önce konuyla ilgili Kudüs’teki Yüksek Mahkeme’de dava açan “Temiz Yönetim İçin Hareketi” tarafından başlatıldığı belirtildi.

Göstericiler yaptıkları ortak açıklamada, “Biz eski ordu ve istihbarat liderleriyiz. İsrail güvenlik kurumu tarihinin en tehlikeli skandalı olarak görünen yolsuzluk davası için soruşturma komitesi talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Netanyahu şüpheliler listesinden çıkartıldı!

Edinilen bilgilere göre, Netanyahu’nun denizaltı araçlarıyla ilgili sözleşmeye tek başına karar verdiği ve hatta kendi savunma bakanı Moşe Yalon’a bile haber vermediği belirtiliyor.

Konuya yakın askeri kaynaklara göre Netanyahu, İsrail Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan 5 adet denizaltıya ek olarak ThyssenKrupp’tan 6 denizaltı satın alma kararı verdi. Netanyahu daha sonra aynı firmadan 3 denizaltı daha satın alma kararı verdi. Kaynaklara göre Netanyahu dönemindeki Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı bu kararlardan haberdar değilken, ona yakın isimler bu kararları biliyordu. Fakat Başsavcı Mandelblit Netanyahu’yu şüpheliler listesinden çıkardı.

İsrailli generaller resmi bir soruşturma komitesinin kurulması için kampanya başlattı. Netanyahu buna muhalefet ediyor. Lapid, Savunma Bakan Benny Gantz ve Adalet Bakanı Gideon Sa'ar ise komitenin kurulmasını destekliyor.