image

PeyamaKurd- İspanya hükümeti yetkilileri, Rusya gazına bağımlılığı azaltmak amacıyla gaz tüketimini yüzde 7 düşürmeyi hedefleyen yasa tasarısını onayladı.

İspanya Çevre Bakanı Teresa Ribera, karar verilen tasarıya dair bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, yeni düzenlemeyle soğutma sistemlerinin kontrol altında çalıştırılması ve mağaza kapılarının kapalı tutulması gerektiği duyuruldu.

Tasarruf, 1 sene sürecek

Enerji tasarrufunu hedefleyen karar çerçevesinde, akşam 22.00’den sonra mağaza vitrinlerinin ışıklarının söndürüleceğini de belirten Ribera, alınan önlemlerin Kasım 2023’e kadar süreceğini söyledi.

Enerji tasarrufu için bundan böyle ülkede, ofislerde ve mağazalarda soğutma sistemleri yaz aylarında 27 derecenin altına düşürülmeyecek ve kışın 19 derecenin üzerine çıkarılmayacak. Enerji için yapılacak düzenleme, sokak lambalarını kapsamayacak.

Daha önce de İspanya genelinde bir aydan fazla süredir aşırı sıcaklar devam etmesine rağmen, hükümet yetkilileri, halktan klima kullanımını azaltarak elektrik ücretlerini düşürme çağrısı yapmıştı.