image

PeyamaKurd - NATO zirvesi'nde ana gündemin İsveç ve Finlandiya'nın üyeliği olacağı açıklanırken, İspanya'dan iki ülkenin üyeliğine dair çarpıcı bir açıklama geldi.

Açıklamada bulunan İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, NATO'ya üyelik başvurusu yapan Finlandiya ve İsveç'in, Türkiye ile yürüttüğü görüşmelerde tarafların birbirine yakınlaşmasını ve gelecek hafta Madrid'de yapılacak NATO Zirvesi'nde Finlandiya ve İsveç ile imza atılmasını umduklarını ifade etti.

İspanya'dan İsveç ve Finlandiya'ya destek!

İspanya Dışişleri Bakanı Albares ve Savunma Bakanı Margarita Robles, 28-30 Haziran'da Madrid'de yapılacak NATO Zirvesi öncesinde basın toplantısı düzenledi.

Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya yaptıkları üyelik başvurusu ve "terör örgütü PKK'nin bu ülkelerdeki faaliyetlerinden dolayı Türkiye'nin endişeleri" hususunda yöneltilen bir soruya yanıt veren Albares şu yanıtı verdi:

"Türkiye, İspanya için dost ve müttefik bir ülke. İspanya, NATO misyonu kapsamında Türkiye'de Patriot savunma füzelerini bulundurmaya devam ediyor. Ancak diğer yandan İsveç ve Finlandiya da dost ve AB üyesi olan ülkeler. İspanya bu iki ülkenin de NATO üyesi olmasını açık bir şekilde destekliyor. Biz taraflar arasındaki sorunların çözülmesi için çalışılması ve pozisyonlarının birbirlerine yakınlaşmasını istiyoruz."

"Bu iki ülkeyle Madrid'de bir imza atılabilir"

Ayrıca Albares, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyeliklerinin sadece oy birliğiyle olabileceğini ve üye ülkelerinin güvenlik endişelerinin giderilmesi gerektiğini kaydederek şu açıklamalarda bulundu:

"Finlandiya ve İsveç zaten NATO'ya çok yakın ülkeler. Ortak tatbikatlar yaptık. Madrid'deki NATO Zirvesi'nde farklılıkların ve her türlü şüphelerin kaldırılmasını diliyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Daha bir hafta var. Türkiye ile Finlandiya ve İsveç arasındaki görüşmeler devam ediyor. Bu iki ülkeyle Madrid'de bir imza atılabilir."