image

PeyamaKurd - Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Halk Eğitim Merkezleri’nde Islık Dili (Kuş dili), Abazaca, Boşnakça, Adigece ve hatta Kürtçe’nin Zazaca lehçesininin yanı sıra 100 civarında dilde mesleki kurs veriliyor. Kürtçe’nin Kurmanci lehçesinde kurslar için başvuruda bulunan Kürt öğretmenlerin talebinin, “Milli Eğitim Bakanlığı Kurs Modüllerinde Kurmanci Modülü yok” denilerek geri çevirildiği öğrenildi.

Türkiye ve Kürt illerinde halkın eğitim ve kültür düzeyini arttırmak ve her türlü eğitim ihtiyaçlarına cevap vermek için yaygın eğitim hizmeti veren Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesindeki Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı Halk Eğitim Merkezleri tarafından, meslekî kursların yanı sıra yüzlerce dilde kurslar veriliyor.

Kurslar için 12 kişinin başvurusu sağlandığında ise başvuru yapılan modülde talep üzerine kurs açılabiliyor.

Ancak sözkonusu talep Türkiye ve Kürt illerinde yaklaşık 25 milyon kişinin konuştuğu Kürtçe’nin Kurmanci lehçesi için kabul görmüyor.  

Islık Dili Eğitimi dâhil birçok kurs modülünün bulunduğu ancak Kürtçe’nin Kurmanci lehçesinde kurs modülüne yer verilmediğini belirten öğretmen adayı, “Gerek kurs vermek isteyen eğitmenler gerekse de kurs almak isteyen binlerce vatandaşın haklı hizmet taleplerine cevap verilmesi için Kurmanci Kursu Modülü’nün en kısa sürede Öğretim Programları içerisindeki Kurs Modüllerine eklenmesi talep ediyoruz” dedi.

| Rudaw