image

PeyamaKurd - İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı ve İskoç Ulusal Partisi (SNP) lideri Nicola Sturgeon, bağımsızlık referandumuna ilişkin olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Nicola Sturgeon, Mayıs ayındaki İskoç Parlamentosu seçimlerinde partisinin çoğunluğu elde etmesi durumunda, Birleşik Krallık hükümetinin rızası olup olmamasına bakmaksızın bağımsızlık referandumu düzenleyeceğini söyledi.

SNP, İskoçya'nın bağımsızlık planları için atılacak adımların belirlendiği 11 maddelik 'yol haritasına’ göre, parlamento seçimlerinde çoğunluk sağlaması durumunda pandemi sonrası İskoçya'nın bağımsızlığı için referanduma gidecek ve Birleşik Krallık hükümetinin her türlü yasal engeline "güçlü bir şekilde karşı çıkacak."

“Boris Johnson, bağımsızlık referandumu kararına karşı”

Birleşik Krallık hükümeti Başbakanı Boris Johnson, daha önceki açıklamalarında, İskoçya'nın yeniden bir bağımsızlık referandumu düzenlemesine karşı çıktığını belirtmişti.

İskoçya Başbakanı Sturgeon ise Boris Johnson’ı hedef alarak referandumla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Yasal bir referandum düzenlemek istiyorum. Bu nedenle Mayıs ayında İskoç halkının yetkini almaya çalışacağım. Bana bu yetkiyi verirlerse niyetim, halka seçim hakkı tanıyacak yasal bir referandum düzenlemek. Demokrasi budur. Benim ne istediğim veya Boris Johnson'ın ne istediği değildir.”

“İngiltere’nin üç seçeneği bulunuyor”

Öte yandan İskoçya’nın yeni bir referandum düzenleyebilmesi için 1998 tarihli İskoçya Yasası'nın 30. maddesi uyarınca Boris Johnson'ın Başbakan olduğu Birleşik Krallık hükümetinden izin alma zorunluluğu var.

İskoçya hükümeti bu süreçte Birleşik Krallık hükümetinin üç seçeneği bulunacağını belirtiyor.

Bu seçenekler şu şekilde sıralandı:

“İskoç hükümetinin referandum düzenlenmesi için yasal yetkisi bulunduğunu kabul etmek, 2014'teki referandumda olduğu gibi 30. madde uyarınca yapılan talebi kabul etmek, referandumun yasal olup olmadığını yargıya taşımak.”

İskoçya'da 2014 yılında yapılan bağımsızlık referandumunda İskoçların yüzde 55'i Birleşik Krallık'tan ayrılmayı reddetmişti.