image

Zerrin EFE

PeyamaKurd - İngiliz Independent gazetesi, IŞİD’in soykırımına maruz kalan Ezidiler üzerine yapılan bir araştırmanın sonuçlarını yazdı.

Tıp dergisi Plos Medicine’de yayınlanan araştırma kapsamında Şengal’den göç ederek Kürdistan’daki kamplarda yaşayan 1300 Ezidi aileyle görüşüldü.

Araştırmaya göre, Birleşmiş Milletler ve Kürt yetkililer tarafından nüfusun 400 bin olduğu belirtilen Şengal’de, 2014 yılı Ağustos ayında Ezidi nüfusun yüzde 2,5’ine tekabül eden 9.900 kişi ya kaçırıldı ya da öldürüldü.  

Bunlardan yaklaşık 3.100’ünün öldürüldüğü tahmin ediliyor. Öldürülenlerin neredeyse yarısının silahla, kafası kesilerek ya da yakılarak, geri kalanının ise Şengal Dağı’nda açlık, susuzluk ya da IŞİD işgali sırasındaki aldıkları yaralar sonucu hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Araştırmada 6800 Ezidi’nin kaçırıldığı ve araştırmanın yapıldığı dönemde bu sayının üçte biri oranındaki Ezidi’nin ise halen kayıp olduğu belirtiliyor.

IŞİD’den kaçabilenler ise din değiştirmeye zorlandıklarını, işkence veya seks köleliğine maruz bırakıldıklarını anlatıyorlar.

‘Halen devam eden bir soykırım’

IŞİD tüm Ezidileri yaş ve cinsiyet gözetmeksizin hedef almıştı, ancak Şengal Dağı’na  kaçtıktan sonra hayatını kaybedenlerin hemen hepsinin 15 yaşın altındaki çocuklardı. Ayrıca çocukların sadece yüzde 18,8’i IŞİD esaretinden kaçmayı başarabilmişti.

Araştırmacılara göre IŞİD’in Irak’ta yaşayan Ezidilere uyguladığı soykırımın gerçek boyutu ise hiçbir zaman ögrenilemeyebilir.

Araştırmanın başında bulunan ve dünyanın en prestijli üniversitelerinden London School of Economics’te (LSE) araştırma görevlisi olan Dr Valeria Cetorelli’ye göre IŞİD’in Ezidiler üzerindeki soykırımı çok daha ağır olabilir.

İndependent gazetesine konuşan Cetorelli, araştırmada ulaşılan rakamların sadece IŞİD’den kaçmayı başarabilenlerin bildirdiği ölüm ve kayıplara dayandığını söylüyor. Saldırı esnasında çoğu zaman bütün ailenin esir alındığını söyleyen Cetorelli, eğer bir aileden herhangi biri bile kaçmayı başaramamışsa bu araştırmaya dahil olamadığının altını çiziyor.  Cetorelli sözlerine şöyle devam ediyor; "Kaçırılanların üçte birinden fazlası kayıp ve hala hayatta olup olmadıklarını belirlemek mümkün değil. Binlerce insan hala esaret altında olduğu için de bu devam etmekte olan bir soykırım"