image

PeyamaKurd- Rojava’nın Al-Hawl (Hol) Kampı'nda yaşanan olaylarda Endonezyalı olduğu öğrenilen bir IŞİD şüphelisi öldü.

Kampta yaşanan olaya ilişkin Demokratik Suriye Güçlerine (DSG) yakın kaynaklar ile uluslararası basın kuruluşları 2 farklı habere yer verdi.

Kampta tutulan terör örgütü IŞİD şüphelisi kadınların kendi aralarında kurdukları bir mahkeme aracılığı ile kamp içerisinde yargılamalar yaptıkları ve yargılamalar sonucunda kampta tutulan terör şüphelilerine ceza verdikleri açıklandı.

Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) yakın haber ajansları ve internet siteleri IŞİD’li kadın teröristlerin İç Güvenlik Güçleri’ne ateş açması sonucu çatışmaların yaşandığı bildirildi.  15 dakika süren çatışmada IŞİD’li bir kadının öldüğü, 7’sinin de yaralandığı, 50 IŞİD’li kadının ise güvenlik güçlerince gözaltında alındığı kaydedildi.

 “El Muhacirat” adlı bölümde gizli mahkeme yapılanması kuran ve kampta karışıklık çıkaran IŞİD’li 50 kadının İç Güvenlik Güçleri tarafından gözaltına alındığı bildirildi. IŞİD’li kadınların kampa nasıl silah getirdikleri ise henüz bilinmiyor.

AFP gibi uluslararası haber ajansları da görgü tanıkları ve aldıkları istihbarat neticesinde farklı bir açıklama yayınladı. AFP’de çıkan haberde de IŞİD teröristlerinin kurdukları mahkemeye yer ver verilerek, çıkan çatışma ve öldürülen kadınla ilgili yetkili mercilerden faklı bir habere yer verdi.

 Haberde IŞİD’li kadın teröristlerin Endonezyalı bir kadını yargıladıklarını, kadını kurtarmak isteyen İç Güvenlik personelinin harekete geçmesi üzerine IŞİD’li kadın teröristlerin Endonezyalı kadını bıçaklayarak öldürdüklerini ve karşılıklı bir çatışma çıkmadığı belirtildi.