image

PeyamaKurd- Irak, IŞİD teröristlerinin 188'den fazla çocuğunu Türkiye'ye iade ettiğini açıklarken, iadenin her iki ülkeden ve UNICEF'ten yetkililer huzurunda yapıldığını ifade etti.

Avrupa ülkeleri IŞİD üyesi olmakla suçlanan vatandaşları ve ailelerinin durumunu tartışırken, Irak Yargı Konseyi Sözcüsü Abdülsettar Birgdar tarafından yapılan açıklamada, 188'den fazla çocuğunun Türkiye'ye iade edildiği kaydedildi.

Reuters’a konuşan Birgdar, "Terörizm dosyalarından ve yabancı şüphelilerden sorumlu olan merkezi soruşturma mahkemesi, Irak'taki IŞİD'li teröristlerin Irak'ta bıraktığı 188 çocuğu Türkiye'ye teslim etti" diye konuştu.

Yargıç Birgdar bu rakamın az bir kısmının reşit olan ve yasadışı yollardan sınırı geçmekle suçlanıp cezasını çeken çocuklar olduğunu söyledi.

DSG’nin çağrısı ne durumda?’

Özellikle Suriye’de Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) yakaladıkları başta olmak üzere, Irak ve Suriye’de tutulan yüzlerce yabancı IŞİD‘linin nasıl yargılanıp cezalandırılacağı bir süredir uluslararası bir tartışma konusuna dönüştü. SDG’nin Haseke’de kurduğu kamplardaki yabancı IŞİD‘li teröristlerin vatandaşı oldukları ülkelerde yargılanması çağrısı henüz karşılık bulmuş değil.