image

PeyamaKurd- Terör örgütü IŞİD’in lideri Ebu Bekir El-Bağdadi’nin Türkiye sınırına yakın bir bölgede ABD’nin özel bir operasyonu sonucu öldürüldüğü iddia edildi.

Ebu Bekir El-Bağdadi’nin öldürüldüğü iddiasını ortaya atan ABD’li medya kuruluşları NBC; Newsweek ve CNN; konuyla alakalı olarak ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter hesabından "Az önce çok büyük bir şey oldu" şeklinde yaptığı paylaşımı ise iddialarına delil olarak gösterdi.

ABD Başkanı Trump’ın "Az önce çok büyük bir şey oldu" şeklinde paylaşımının ardından terör örgütü IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin İdlib'de Türkiye sınırına 5 kilmetre mesafedeki Barisha bölgesine ABD birliklerinin düzenlediği bir operasyonda ölmüş olabileceği iddia edildi.

Açıklama Yapılacak

ABD Başkanı Trump'ın Twitter hesabından yaptığı açıklamadan kısa bir süre sonra Beyaz Saray, Trump'ın bugün 16:00'da "önemli bir açıklama" yapacağını duyurdu, ancak açıklamanın içeriğine dair ipucu vermedi.

Operasyonun Detayları

Türkiye sınırına 5 kilometre mesafede bulunan Barisha bölgesine helikopter, savaş uçakları ve ABD dronları’nın da bulunduğu bir hava saldırısı gerçekleştirildi. Hava saldırısının ardından bombalanan bölgeye ABD Özel Operasyon Birliği üyeleri indirilerek alandan bilgi ve belge toplandı. ABD operasyonunda çok sayıda ölü olduğu ancak Ebu Bekir El-Bağdadi’nin ölümünün yapılacak testler sonrasında netleşeceği bildirildi.

Üst Düzey Yetkililer Doğruladı

Newsweek dergisi, Pentagon yetkililerine dayandırdığı haberinde, Trump'ın geçen hafta IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin hedef alınacağı çok gizli bir operasyona izin verdiğini ve bu operasyonun gerçekleştirildiğini iddia etti.

Habere göre Pentagon yetkilileri, Suriye'nin İdlib kentinde düzenlenen söz konusu operasyonda Bağdadi'nin öldüğüne inandıklarını ancak kesin durumu teyit etmek üzere çalışma yaptıklarını kaydetti.

Haberde, saldırı sonucuyla ilgili Beyaz Saray'ı bilgilendiren askeri yetkililerin, "Bağdadi'nin öldürüldüğünden büyük oranda emin olduklarını" söyledikleri belirtildi.

Üst düzey bir Pentagon yetkilisine ve bir ABD Ordusu yetkilisini kaynak gösteren Newsweek dergisi, 'çok gizli' operasyonda öldürülen kişinin Bağdadi olduğuna dair Pentagon'un 'yüksek inanca' sahip olduğu ancak detaylı doğrulama için çalışmaların sürdüğü kaydedildi.