image

PeyamaKurd - Konya’nın Meram ilçesinde katledilen 7 kişilik Kürt ailesinin dosyasında yürütülen soruşturma kapsamında 2 kişinin daha tutuklandığı belirtildi.

Irkçı saldırı sonucu Meram'da katledilen Dedeoğulları ailesine dönük 12  Mayıs‘ta gerçekleşen ilk saldırının ardından tutuklanan 2 kişi, katliama ilişkin yürütülen soruşturma dosyasından da tutuklandı.

Yürütülen soruşturma kapsamında, son tutuklamalarla birlikte dosyadaki tutuklu sayısı 13’e yükselmiş oldu.

Ayrıca 30 Temmuz’da ırkçı saldırı sonucu 7 ferdinin hayatını kaybettiği Dedeoğullarının avukatı Abdurrahman Karabulut Twitter üzerinden konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Konya'da müvekkillerimiz Dedeoğulları ailesine yapılan katliam ile ilgili soruşturma dosyasında, iki kişi daha tutuklandı. Tutuklanan kişiler,12 Mayıs'ta müvekkillerimize saldıranlar arasında bulunan kişilerdir. An itibari ile tutuklu sayısı 13 kişidir."

30 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleşen katliamda Dedeoğulları ailesinin yaşadığı eve giden  Mehmet Altun, tabancayla Yaşar Dedeoğulları, eşi İpek Dedeoğulları, çocukları Serap Dedeoğulları, Serpil Dedeoğulları, Sibel Dedeoğulları, Metin Dedeoğulları ve Barış Dedeoğulları’nı katletmişti.