image

PeyamaKurd - İran destekli milislerden oluşan Yemen'deki Husiler, 18 insansız hava aracı (İHA) ve 8 balistik füze ile Suudi Arabistan topraklarına saldırı gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Suudi Arabistan'daki Aramco petrol tesisleri, Yenbu limanı ve Kral Halid Hava Üssü gibi kilit noktaları saldırıya uğradı.

Saldırıya ilişkin açıklamada bulunan Husilerin Sözcüsü Yahya Sarea, 18 insansız hava aracı (İHA) ve 8 balistik füzeyle Suudi Arabistan'da farklı bölgelere saldırı gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Açıklamasında Jazan kentinde bulunan Aramco petrol tesislerini, Yenbu limanını, Najran, Cazan, Rabigh ve Dammam kentindeki Kral Halid Hava Üssünü hedef aldıklarını ifade eden Sözcü, “Önümüzdeki dönemde daha güçlü ve daha sert askeri saldırılar yapmaya hazırız” ifadesini kullandı.

Öte yandan saldırılarla ilgili Suudi Arabistan makamlarından yapılan açıklamada da bazı İHA'ların havada imha edildiği dile getirildi.

Ayrıca açıklama yayımlayan Yemen'de Suudi Arablistan liderliğindeki koalisyonun sözcüsü Albay Turki el-Malki, "Bu saldırılar, terörist Husi milislerinin krizi sona erdirmek için tüm siyasi çabaları reddettiğini doğruluyor" sözlerine yer verdi.