image

PeyamaKurd - Türkiye ve Suriye arasındaki normalleşme çabaları gündemdeki yerini korurken İran, Ankara ve Şam'a önerdiği aksiyon planını açıkladı.

Geçen ay konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüşmek istemediğini aktararak “Bizim hedefimiz Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesi, fakat buna karşılık olarak Erdoğan’ın amacı ise Türkiye’nin Suriye’deki varlığını meşru kılmaya çalışması. Dolayısıyla Erdoğan’ın şartları altında bir görüşme gerçekleşemez. Erdoğan’la neden buluşayım ki? Bir şeyler içmek için mi?” ifadesini kullanmıştı.

Bu sözlerin ardından Şam'dan Türkiye'nin Suriye’deki askeri varlığıyla ilgili peş peşe sert açıklamalar devam etmişti. Ülkenin Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas “Türkiye'nin Suriye topraklarını işgali ve işgal altındaki bölgelerde uyguladığı suç teşkil eden uygulamalar açık bir saldırganlık ve uluslararası ilkelerin açık bir ihlalidir” diye konuşurken Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad da Türkiye’ye karşı Arap ülkelerinden destek istemişti.

Türk askeri çekilsin

Konuyla ilişkin son açıklama, normalleşme çabalarında arabuluculuk rolü üstlenen İran’dan geldi. Geçen ay Şam’a yaptığı ziyarette Esad’la görüşen İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdüllahiyan, Ankara ve Şam’a normalleşme için bir aksiyon planı önerdiklerini söyledi.

Gazetecilere planın detaylarını aktaran İranlı bakan, Türk askerinin öncelikle Şam’ın istediği gibi Suriye’den çekilmesini teklif ettiklerini kaydetti.

Suriye’nin de buna karşılık olarak “Türkiye’ye yönelik terör tehdidini engellemek üzere kuzey sınırına asker konuşlandırmasını” önerdiklerini belirten Abdüllahiyan, İran ve Rusya’nın da bu planda garantör görevi üstleneceğini aktardı.