image

PeyamaKurd - İran rejimi İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi Mehsa Emini'nin ölümüyle ilgili televizyon kanalına yaptığı açıklamada: "Konu ciddi bir şekilde takip edilmekte ve konunun tüm yönleriyle dikkatle araştırılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Emini'nin adli tıp raporunun tamamlanmadan defnedilmesi hakkındaki çelişkiler olduğuna yönelik soruya da yanıt veren: "Durum böyle değil ve bu her zaman oluyor, yani tabip tabibi ihtiyacı olan numuneleri alıyor ve defin izni adli tabip tarafından veriliyor ve şimdi adli tıp da bu izni vermiş” dedi.

“İş yasal prosedüre göre yapıldı!”

Vahidi, herkesin bu olaydan dolayı üzgün olduğunu ifade ederek, "Bunun için tam tıbbi nedenler sunulmalıdır, çünkü görünüşe göre merhumun daha önce tıbbi sorunları varmış. Elbette adli tıp raporları tamamlanmadığı için kesin bir görüş belirtmek mümkün değil, ancak tıbbi sorunların bir geçmişi varmış ve Emini’nin 5 yaşında beynine operasyon yapılmış ve ileride bu alanın resmi makamları tarafından ek açıklamalar yapılacaktır" diye belirtti.

İçişleri Bakanı, "İş yasal prosedüre göre yapıldı, yani işin esası artık sorun değil, mesele bu prosedürde bir yanlışlık olup olmadığıdır" dedi.

Vahidi şöyle devam etti: "Bütün çabamız bu eylemde hukuka aykırı bir işlem yapılıp yapılmadığını kontrol etmektir. Bu konuda kesin ve doğru bir yargıda bulunabilmemiz için tam sonuçlar öğrenilene kadar beklemeliyiz."