image

PeyamaKurd - İran rejimini sarsan gösterilerde 50 gün geride kalırken, parlamentoda göstericilerin en sert cezalara çarptırılmasını isteyen metin büyük oy çokluğuyla kabul edildi.

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bakır Galibaf, protestoları daha büyük iç karışıklığa dönüştürmek isteyen "CIA ve Mossad'ın IŞİD gibi terör örgütlerini veya benzerlerini" kullandığını öne sürdü.

Oturum sonrası, 290 üyeli meclisin 227 üyesinin imzasını taşıyan metin İran medyası aracılığıyla yayımlandı.

“Kimseye merhamet gösterilmeyecek”

Söz konusu metinde şu sözler yer aldı:

“Milletin temsilcileri olarak bizler, yargı organları dahil bütün devlet yetkililerinden o muhariplere ve IŞİD gibi halkın hayatına ve malına kastedenlere en kısa zamanda gerekli dersi vermesini istiyoruz.

Esas anlamı "savaşçı" olan "muharip" kelimesi, İranlı mahkemelerinde "İslam düşmanı" karşılığı olarak kullanılıyor ve bu kelimeyle suçlananlar genellikle idam cezası istemiyle yargılanıyor. Terörizm sanıkları için de ölüm cezası isteniyor.

Metne imza atan milletvekilleri, cezalandırmanın "hayatın, mülkün, güvenliğin ve sevgili halkın onurunun düzen için kırmızı çizgi olduğunu ve bu bakımdan kimseye merhamet gösterilmeyeceğini" kanıtlayacağını vurguladı.”