image

PeyamaKurd - İran karşıtı Şiilerin, Irak’ı ziyaret edecek ilk Papa olan Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Francis’i mutlulukla karşılayacakları belirtildi.

Ziyaretle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Irak uzmanı Mehmet Alaca Sputnik’e yaptığı açıklamalarda, Papa’nın Irak ziyaretinden İran karşıtı Şiilerin “mutlu”, İran yanlılarının ise bu konuda “rahatsız” olduğunu ifade etti.

Papa, bu ziyaretle ülkede bulunan “siyasi belirsizliğe işaret etmek” diyen Alaca, “Hz. İbrahim'in doğduğu yer olarak bilinen Irak’ın güneyindeki Ur kentine ziyareti de mesaj barındırıyor. Papa’nın burada, Yezidiler ve Hristiyanlar konusunda da dünyaya daha net mesajlar vermesi bekleniyor. Papa daha önce Mısır’a, Birleşik Arap Emirlikleri’ne, Fas’a ve Ürdün’e ziyaretlerde bulunmuştu. Bunların ortak noktası ise Sünni yoğunluklu ülkeler olmasıydı. Şii yoğunluklu Irak’a ziyareti bu açıdan da çok önemli olacak” dedi.

Alaca, “Papa’nın Irak ziyaretinden İran karşıtı Şiiler çok ciddi anlamda mutlular” dedi ve şunları ekledi:

“Papa’nın Sistani ile görüşmesi Şii toplum arasında, ‘Şiilerin asıl lideri Sistani’ algısını ve bu konudaki tartışmaları çok daha güçlendirecek. Bu anlamda İran’a dolaylı bir mesaj olacak. Irak’taki İran yanlısı Şiiler, Papa’nın gelişi noktasında bir tür rahatsızlık da belirtiyorlar.”

“Irak ‘normalleşme’ için ciddi oranda  güvenlik yatırımı yapacak”

Papa’nın ziyareti sırasındaki güvenlik risklerini de değerlendiren Alaca, Irak’ın dünya nazarındaki istikrarsızlık algısının da biraz normalleşeceği bir ziyaret olacağından dolayı hükümetin güvenlik için çok önemli yatırım yapacağını belirtti.

Öte yandan İran’ında saldırı gibi bir eylemde bulunamayacağını belirten Alaca, “Irak Başbakanı Mustafa Kazımi güvenlik önlemleri konusunda ciddi çalışmalar yapıldığını açıkladı. Ciddi bir güvenlik sorunu beklemiyorum. Bu zaten korkunç bir sonuca da yol açabilir. İran yanlısı grupların bu anlamda herhangi bir adım atmayacağını düşünüyorum. İran’ın mevcuttaki ABD ile rekabetini Avrupa’ya da yaymak gibi bir girişimi olmaz. Belki IŞİD yanlısı gruplardan bir tehdit oluşabilir” değerlendirmesinde bulundu.