image

PeyamaKurd - İran genelinde Cumhurbaşkanlı seçimi tamamlanırken Uluslararası Af Örgütü, ‘cinayet, zorla kaçırma ve işkence’ gibi insanlığa karşı suçlara karıştığı gerekçesiyle yeni İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi hakkında soruşturma açılması çağrısı yaptı.

Resmi internet sitesi üzerinden açıklama yayımlayan Af Örgütü, “İran Yargı Erki Başkanı olduğu zaman İbrahim Reisi, insan haklarına karşı artan bir baskı kampanyasına öncülük etti. Bu kampanyada yüzlerce barışçıl muhalif, insan hakları savunucusu ve keyfi olarak zulme uğrayan azınlık üyeleri tutuklandı" açıklamasına yer verdi.

Uluslararası Af Örgütü, İran'da seçimlerin baskıcı bir atmosferde gerçekleştiğini belirterek, “İbrahim Reisi kadınların, dini azınlıkların ve muhalif adayların engellendiği son derece baskıcı bir ortamda yürütülen seçimlerde cumhurbaşkanlığı makamına yükseldi” ifadesini kullandı.

İktidara gelse bile cezası kalmamalı

Örgütün yayımladığı açıklamada, yeni Cumhurbaşkanı Reisi'nin İran'da işlediği suçlara dair kanıt toplamak için tarafsız bir mekanizma kurulması çağrısında bulunarak, "Reisi'nin İran'da iktidara gelmesi, ülkede cezasız kalmanın hüküm sürdüğünü hatırlatıyor" denildi.

Öte yandan İbrahim Reisi'nin, 2019’da İran'daki protestolar sırasında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yüzlerce kişinin öldürülmesini desteklediğini belirten İnsan hakları örgütü, Yargı Erki başkanlığı döneminde insan haklarını ve azınlıkların haklarını ihlal ettiğine dikkat çekti.

Ayrıca açıklamanın devamında ise, "Uluslararası hukuka göre geçmiş ve devam eden suçlara karışması nedeniyle İbrahim Reisi hakkında soruşturma açılması için çağrıda bulunmaya devam ediyoruz" sözleri kullanıldı.