image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kanada Dışişleri Bakanı Mélanie Joly ile yaptığı  ortak basın toplantısında İran’ın, Kürdistan Bölgesi topraklarında Doğu Kürdistan partilerine yaptığı saldırılara yönelikte konuştu.

Blinken İran’ın Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırısını Irak'ın egemenlik ihlali olduğunu ifade ederek “Bu saldırganlık karşısında Iraklı ve Kürt ortaklarımızı destekliyoruz” dedi.

Blinken, İran'da kendilerini barışçıl bir şekilde ifade edenleri desteklemeye ve insan hakları ihlallerinden sorumlu olanlara karşı harekete geçmenin yollarını aramaya sürdüreceklerini de dile getirdi.

 “Kürt ortaklarımızı destekliyoruz”

İran rejiminin Kürdistan Bölgesi topraklarında Doğu Kürdistan partileri hedef almasına yönelikte konuşan Blinken şunları dile getirdi:

“Gerçekleşen roket saldırılarının, İran'dan defalarca geldiğini gördüğümüz Irak egemenliğine yönelik bir saldırıydı. Bu saldırganlık karşısında Iraklı ve Kürt ortaklarımızı destekliyoruz.

Elbette, Irak Hükümeti'nin kendisi de dahil olmak üzere, İran'ın eylemlerinin uluslararası düzeyde kınandığını gördünüz ve biz her zaman İran'ın cezasız kalmayacağı konusunda net olduk.”