image

PeyamaKurd - İran’ın Türkiye’ye geçici olarak doğal gazı kesme kararının ardından Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) elektrik kesintilerine gideceğini duyurdu.

Yerel kaynaklara göre, İran’ın kararıyla beraber BOTAŞ doğalgaz kısıtlamasına gitti. BOTAŞ’ın kısıtlama kararının ardından ise TEİAŞ elektrik kesintilerine gideceğini duyurdu.

Böylece “organize sanayi bölgelerinde bu hafta 72 saatlik kesintiler olacak” bilgisine yer verildi.

Sözcü’nün haberine göre, gaz akışı yeniden sağlandı haberleri gerçeği yansıtmıyor.

Gazı akışına dair teknik sorunların yanı sıra İran’ın kışın artan iç talebi ve yetersiz altyapısı nedeniyle kendisinin de arz sorunu yaşadığını ve içeride kısıtlamalara gittiğini belirten uzmanlar, Türkiye’nin de bu sürece hazırlıksız yakalandığına işaret etti.

Reuters’a konuşan bir Türk yetkili de İran’dan günlük 28 milyon metreküp olması gereken akışın 2-3 milyon metreküp seviyesinde olduğunu söyledi.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından dün yapılan açıklamada, mesken ve ticarethane harici kullanıcılara kısıntı uygulanacağı belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ağrı ili Gürbulak giriş noktasından Ülkemize gelen doğalgaz iletim hattının İran tarafında kalan arızasından dolayı Doğalgaz Kombine Çevrim Santrallerine gaz kısıntısı uygulanacağından, elektrik arz talep dengesinin sağlanması maksadıyla gerek iletim sistemine gerek ise dağıtım sistemine bağlı mesken ve ticarethane harici kullanıcılara program dahilinde kısıntı uygulanacaktır. Hangi kullanıcılara kısıntı uygulanacağı ve kısıntı miktarı ile ilgili, Dağıtım Şirketleri ve Teşekkülümüz tarafından bilgilendirme yapılacaktır.”