image

PeyamaKurd - ABD ile İran arasında yaşanan gerilime ilişkin açıklamada bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Askeri tırmanışı önlemek için her şeyi yapacağım. Bunun için cuma günü G-20 Zirvesi'nde ABD Başkanı Donald Trump ile görüşeceğim" ifadesini kullandı.

G-20 Zirvesi dolayısıyla gittiği Japonya'nın başkenti Tokyo'da gazetecilere açıklamalarda bulunan Macron, ABD ile İran arasında yaşanan gerilime ilişkin, "Askeri tırmanışı önlemek için her şeyi yapacağım. Bunun için cuma günü G-20 Zirvesi'nde Donald Trump ile görüşeceğim" şeklinde konuştu.

Geri dönüşü olmayan bir şey yapılmasını engellemek amacıyla ellerinden gelen çabayı göstereceklerini vurgulayan Macron, iki ülke arasındaki gerilimin azalması için aktörlerin tansiyonu düşürmesinin önemine değindi.

Macron açıklamasında, "İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile salı günü telefonda görüştüm, kendisine nükleer anlaşmadan çıkmanın ve ona işaret eden her şeyin hata olacağını söyledim" diyerek, İran'ın nükleer silaha sahip olmaması konusunda Fransa ve ABD'nin aynı hedefi paylaştığını vurguladı.