image

PeyamaKurd - İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in İran sınırında yapılacak tatbikatla ilgili ifadelerine tepki gösterdi.

Hatipza’de  “İki ülkenin saygı çerçevesinde ve iyi ilişkilere sahip olmasının yanı sıra olağan iletişim yollarının en üst düzeyde olmasına rağmen Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın bu tür açıklamaları çok şaşırtıcıdır” dedi.

İran basınında yer alan habere göre Hatipzade, “İran her zaman bölgenin herhangi bir işgaline karşı olduğunu ilan etmiş ve ülkelerin toprak bütünlüğüne ve uluslararası kabul görmüş sınırlara saygı gösterilmesi gerektiğine vurgu yapmıştır. İyi komşuluk, tüm komşular tarafından dikkate alınması beklenen en önemli konulardan biridir” diye konuştu.

Azerbaycan ile İsrail arasındaki iyi ilişkilere dikkat çeken Hatipzade, “Bu bir yönetim meselesidir ve tüm bölgenin barış ve istikrarı için yapılıyor.  Elbette İran, kendi sınırlarının yakınında Siyonist rejimin varlığına müsamaha göstermeyecek ve bu bağlamda kendi ulusal güvenliği için gerekli her türlü tedbiri alacak” ifadesini kullandı.

Aliyev: İran'a ait tırların Karabağ'a geçişini engelledik!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev verdiği bir röportajda, İran'ın Azerbaycan sınırında tatbikata başlamasına tepki göstermişti.

İran’a ait tırların Karabağ’a yasadışı geçişlerini engellendiklerini belirten Aliyev, bu geçişler için İran’ın vergi ödemesi gerektiğini ifade etti.

Aliyev açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“İran tırlarının yasa dışı şekilde Karabağ bölgesine gitmesi ilk kez olmuyor … Azerbaycan’ın, İran’a bu uygulamaya son vermesi yönündeki çağrısından sonra 11 Ağustos-11 Eylül arasında yaklaşık 60 İran tırı yasa dışı şekilde Karabağ'a hareket etti … Azerbaycan arazisinden geçen yolu kontrol etmeye başladık ve sonrasında Karabağ'a giden TIR'ların sayısı sıfıra indi … Azerbaycan topraklarını kullanmak istiyorlarsa vergi ödemeliler.”

Azerbaycan ile İsrail arasındaki iyi ilişkiler Dağlık Karabağ savaşında da kendini göstermişti. Azerbaycan çatışma boyunca İsrail’den çok sayıda silah sevkiyatı yapmıştı.

İran ise bu dönem boyunca Ermenistan ile yakın ilişkiler kurarak bölgenin Azerbaycan tarafından işgal edildiğini savunmuştu.