image

PeyamaKurd - İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, telefonda görüşme yaptı.

Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Josep Borrell, “Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) ve İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) arasındaki iş birliğine ilişkin son durumu” konuştu.

Abdullahiyan ile Borrell’in İran ile nükleer müzakereler olarak bilinen KOEP ve İran ile UAEA arasındaki iş birliğiyle ilgili son durumun ele alındığı kaydedildi.

Görüşmede, Avrupalı bazı bakanların son zamanda kullandığı "diplomatik nezakete aykırı söylemi" eleştiren Abdullahiyan, Avrupa'da bazı radikal siyasetçilerin "Avrupa Birliği'nin arkasına saklanarak" bunu "kullandığını" savundu.

Abdullahiyan, “Avrupa Birliği'nin stratejik hedefleri bu politikacılara yanlış bilgi veren şiddet yanlısı ve hatta terörist grupların hırslarının kurbanı olmuştur.”Dedi.

Josep Borrell ise, tarafların Viyana'da mutabık kalınan taahhütlere geri döndürülmesi için çaba gösterdiğini belirterek, anlaşmaya varmak için çabalarına devam edeceklerini vurguladı.