image

PeyamaKurd - Papa Franciscus'un Kürdistan Bölgesi ziyaretini temsilen tasarım olarak hazırlanan hatıra pullarına Türkiye’den sonra İran’dan da tepki geldi.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, pullardan birinde “Kürdistan haritasının” resmedilmesinin “uluslararası hukuka aykırı” olduğunu dile getirdi.

İran'ın, Irak hükümetine bu konu hakkındaki itirazlarını ilettiğini belirten Hatibzade, “Bu dostça olmayan eylemin derhal düzeltilmesi için çağrıda bulunmuştur” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada pullara tepki gösterilmiş, "IKBY makamlarından bu vahim hatanın derhal düzeltilmesine yönelik gerekli açıklamanın bir an önce ve net bir şekilde yapılmasını bekliyoruz" ifadesi kullanılmıştı.

Söz konusu pullar hakkında açıklama yapan, Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil şu ifadelere yer vermişti:

“Birkaç sanatçı pulun basılması için dizayn örnekleri sundu. Ancak şu ana kadar hiçbir pul, basım için onaylanmadı. Basım için seçilecek olan pul dizaynı, yasa ve kanunlara göre olacaktır.”

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus'un 7 Mart'taki Erbil'i ziyareti dolayısıyla Kürdistan Bölgesi Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı’nın talebi üzerine bir grup tasarımcı ve sanatçı tarafından 6 adet hatıra pulu hazırlanmıştı.