image

PeyamaKurd - Tahran'da İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Taliban yönetiminin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Ziyaret ile ilgili İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, beraberinde ekonomik ve siyasi yetkililerden oluşan heyetle temaslarda bulunmak üzere dün akşam Tahran'a gelen Muttaki ile Abdullahiyan bir görüşme yaptı.

Görüşmede, Afganistan'da geniş katılımlı hükümetin kurulmasına değinen Abdullahiyan, Afgan halkına yönelik insani yardımları sürdüreceklerini dile getirdi.

Afganistan konusunda ABD yönetimine çağrı!

Abdullahiyan açıklamasında, ABD'nin Afganistan'daki politikalarını eleştirerek, Washington yönetiminin bloke ettiği Afganistan mali varlığının insani harcamalar ve ekonomik krizin çözülmesi için serbest bırakılması gerektiğini kaydetti.

1998'de İran'ın Mezar-ı Şerif Konsolosluğunda 9 İranlı diplomatın öldürülmesini hatırlatan Abdullahiyan, Taliban'ın diplomatik mekanların korunmasıyla ilgili sorumluluğu yerine getirmesi çağrısında bulundu.

Talliban heyet ise görüşmede IŞİD terör örgütü ve uyuşturucu kaçakçılığı ile yürüttükleri mücadeleyi anlatarak ABD'nin bu ülkedeki politikalarını eleştirdi.