image

PeyamaKurd - Tahran ve Kiev arasındaki diplomatik kriz giderek yükseldi. İran Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'nın Rusya'ya silah tedarik edildiği gerekçesiyle Kiev Büyükelçisi Menuçehr Muradi'nin akreditasyonun iptal edilmesine tepki göstererek, karara uygun bir karşılık vereceğini bildirdi.

Kiev Büyükelçiliği'ne ilişkin yazılı açıklamada bulunan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, Ukrayna'nın İran ile diplomatik seviyeyi düşürme kararından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "kararın yabancı medya kuruluşlarının teyit edilmemiş haberlerine dayandığını" duyurdu.

Bakanlık Sözcüsü Kenani açıklamasında, ülkesinin Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşta tarafsızlık politikası izlediğini savunarak, 2 ülke arasındaki anlaşmazlıkların şiddetten uzak ve siyasi diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini ve bu konuda da Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın 2 ülkedeki mevkidaşlarıyla birçok kez temasta bulunduğunu vurguladı.

Ayrıca Sözcü açıklamasında alınan karara karşılık uygun bir cevap verileceğini bildirerek, Ukrayna hükümetine "Tahran-Kiev arasındaki ilişkileri bozmaya çalışan üçüncü tarafların etkisinden kaçınma" çağrısında bulundu.