image

PeyamaKurd- Rojava sınırına askeri sevkiyatını sürdüren ve operasyon için emir verilmesini bekleyen Türkiye’ye İran’dan saldırıyı durdurma çağrısı geldi.

İran Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Rojava’ya yapacağı muhtemel harekata ilişkin yaptığı açıklamada, saldırının bölge dinamiklerini kökünden tetikleyeceğine vurgu yapılarak İran’ın Türkiye’nin operasyonuna karşı olduğu açıklandı.

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada “ABD’nin Suriye’den çekilme kararı sonrası bu ülkede yeniden barış ve istikrarın oluşmasını temenni ediyoruz. Türkiye'nin Fırat Nehri'nin doğusuna yapacağı muhtemel harekatla ilgili haberleri yakından takip ediyoruz. Bize göre bu harekat gerçekleşirse sadece Türkiye'nin güvenlik endişelerini gidermeyecek, aynı zamanda büyük bir insani kriz ve maddi hasara yol açacaktır. Bunun için İran Suriye’de herhangi bir askeri operasyonun yapılmasına karşıdır.” ifadelerine yer verildi.

İran’ın mevcut endişeleri barışçıl bir şekilde çözmek için Türk ve Suriye yetkilileriyle derhal temas kurmaya hazır olduğu kaydedilen açıklamada, "Suriye ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğü ile birlikte Adana Anlaşmasına saygı duymak, bu diyaloğun temelini oluşturur.” denildi.