image

PeyamaKurd- Suriye’nin başkenti Şam'a resmi ziyarette bulunan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Türkiye'nin Suriye ve Rojava'ya yönelik olası askeri operasyonuna karşı olduklarını açıkladı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Türkiye'nin Suriye ve Rojava’ya yönelik olası bir operasyonun, gündemin üst sıralarında bulunduğu kritik bir dönemde, Şam’a ziyarette bulunarak, konuya dair şu açıklamayı yaptı:

"Komşumuz Türkiye'nin endişelerini anlıyoruz ancak Suriye'de herhangi bir askeri müdahaleye karşıyız. Türkiye ile Suriye arasındaki yanlış anlaşılmayı diyalog yoluyla çözmeye çalışıyoruz."

Ayrıca, Euronews’in haberinde yer alan bilgilere göre, kısa bir süre önce Ankara'ya giderek Türk mevkidaşı Mevlut Çavuşoğlu ile görüşen İran Dışişleri Bakanı, İrna haber ajansına bir demeçte bulunarak şu yorumları yapmıştı:

"Suriye'ye ziyaretimin amacı bölgede Suriye ve Türkiye arasında barış ve güvenliğin tesis edilmesidir. Şuna inanıyoruz ki Türk tarafının, Türk dostlarımızın güvenlik endişeleri bir an önce ve kalıcı şekilde giderilmelidir."

Operasyon, Erdoğan’ın gündeminde

Mayıs ayının sonundan bu yana, birçok kez Suriye'nin kuzeyindeki Tel Rıfat ve Menbiç bölgelerine askeri operasyon düzenleneceğini belirten Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan,Türkiye'nin terörist olarak nitelendirdiği Kürt güçlerinin hedef alınacağını söylemişti.

Şam, operasyona karşı net bir tavır sergiliyor

Türkiye’nin olası operasyonuna karşı, Suriye yönetimi de tepki göstererek savunmaya geçeceklerini aktarmıştı. Türkiye'nin operasyon başlatmak istediği iki bölge, Ankara'nın Türkiye-Suriye sınırı boyunca oluşturmak istediği 30 km genişliğindeki "güvenlik bölgesi"nin bir parçası. Şam Yönetimi de böyle bir bölgenin kurulmasına şiddetle karşı çıktığını, kamuoyuyla paylaşmıştı.