image

PeyamaKurd - Tahran ve Riyad arasındaki müzakere görüşmeleri sürerken, süreç ile ilgili İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir Abdullahiyan'dan açıklama geldi. Bakan Abdullahiyan açıklamasında, Suudi Arabistan’la diplomatik ilişkileri canlandırmaya yönelik diyalogun her ne olursa olsun süreceğini ifade etti.

Riyad ile devam diyalog görüşmelerine değinen Dışişleri Bakanı Abdullahiyan açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Siyasi arenada, Irak’taki görüşmelerin son turunda varılan mutabakata bağlıyız. Bu anlaşmaya göre İran’ın yapması gereken her şey yapıldı. Suudiler anlaşmanın sadece birkaç maddesini yerine getirmedi. Tahran ve Riyad arasında diyalog ve işbirliğinin önemli, gerekli ve bölgede barış ve güvenlik için en etkili olduğunu düşünüyoruz."

Ayrıca açıklamasında, “Suudilerin fon sağladığı belli medyanın, şiddet çağrısı ve terör propagandası yaparak İran’daki son olaylarda olumsuz rol oynamasından dolayı Suudi Arabistan’a protestomuzu dile getirdik" diyen Abdullahiyan şunları dile getirdi:

"Bunun, Bağdat’ta varmayı başardığımız anlaşmaya ters bir adım olarak görüyoruz. Suudilerin, Bağdat görüşmelerinin 5. turunda aldıkları yükümlülüklerini yerine getirmesini ve iki ülkenin normal bağları genişletme yönünde adım atabilmesini umuyoruz."