image

PeyamaKurd- İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, resmi ziyaret için başkent Tahran'da bulunan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile bir araya geldi. Yapılan toplantının sonunda, ortak basın açıklaması yapan liderler, 20 yıllık iş birliğinde anlaştıklarını duyurdu.

İran Cumhurbaşkanı Reisi ile Venezuela Devlet Başkanı Maduro ile yaptıkları görüşmenin ardından, ortak basın bir basın açılamasında konuştu. Reisi, İran'ın dış politikasında daima bağımsız ülkelerle ilişkilere önem verdiğini belirterek, Venezuela'nın emperyalizme karşı direndiğini ve örnek bir direniş sergilediğini söyledi.

İki liderin görüşme sırasında iki ülke arasında petrol, petrokimya, ekonomi, turizm, kültürel ve siyasi alanlarda değerlendirmeler yaptığı öğrenilirken, Reisi, Tahran ve Karakas arasındaki ilişkilerin stratejik olduğunu belirterek,“Kardeşçe ilişkilerimiz devam edecek ve iki ülke arasında 20 yıllık bir belgenin imzalanması bu kararlılığı gösteriyor.” dedi.

“Üzerimizdeki baskılar, başarısız oldu”

Reisi, son 42 yıllık süreçte İran'a yönelik çok sayıda yaptırım ve tehditlerin olduğunu söyleyerek,“İran halkı, yaptırımları ülkenin kalkınması için bir fırsata dönüştürmeye karar vermiştir.” ifadelerini kullandı.

İbrahim Reisi, İran üzerindeki baskının başarısız olduğunu, bunun İran halkı için zafer, ABD ve düşmanları için yenilgi olduğunu belirtti. Venezuela'nın zor yıllar geçirdiğini söyleyen Reisi, bu ülkenin halkının ve hükümetinin iradesinin düşmanlara karşı direnmek olduğunu ve aynı yönde hareket ettiğini ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin resmi daveti üzerine dün, Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun İran'a gitmişti.