image

PeyamaKurd- İran, Rusya ile olan ham petrol rekabetinde öne çıkmak için Çin pazarında daha fazla indirime gidiyor. Bloomberg’in haberine göre, Tahran'ın ham petrol sevkiyatları için de çok az seçeneği olduğu aktarıldı.

Haberde, İran’nın Çin pazarında Rusya ile rekabet edebilmek için zaten ucuz olan ham petrolünü, daha da fazla indirime sokmak zorunda kaldığı aktarıldı. Yaptırımlardan olumsuz etkilenen Tahran'ın, ham petrol sevkiyatları arttırmak adına az seçenek sahibi olduğu da verilen detaylardan biri oldu.

Rusya, Çin’e ihracat alanında rekora gidiyor

Ayrıca, Rusya'nın Çin'e ihracatı Mayıs ayında rekor seviyeye ulaştı ve dünyanın en büyük ham petrol tüketicisinin en büyük tedarikçisi olan Suudi Arabistan'ı geride bıraktığı, ekonomi piyasalarında önemli bir gündem olarak yer aldı.

Endüstri danışmanı FGE'ye göre, Rus Ural ham petrolü de bazı İran varillerinin yerini aldığı belirtildi.

“Rusya ve İran arasındaki tek rekabet, Çin olabilir”

Singapur'daki Vanda Insights'ın kurucusu Vandana Hari, "İran ve Rus varilleri arasındaki tek rekabet Çin'de olabilir ve bu tamamen Pekin'in avantajına olacak" diyerek şu açıklamada bulundu:

“Bu aynı zamanda Körfez üreticilerini pazarlarını büyük ölçüde indirimli ham petrolün ele geçirdiğini görünce rahatsız edecek."

Buna göre, Çin'in resmi verileri, 2020 senesinin sonundan bu yana, İran'dan yalnızca üç aylık ithalatı listeliyor ve bunların ikisi ise geçtiğimiz Ocak ve Mayıs ayları olarak belirtiliyor. Bununla birlikte, analitik firması Kpler'den alınan rakamlar, Mayıs ve Haziran aylarında günde 700 bin varilin üzerinde sabit bir ham petrol akışını gösteriyor.