image

PeyamaKurd - İran ve ABD arasındaki nükleer anlaşma müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik Tahran'dan bir açıklama geldi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, Müzakere sürecine hâlâ bağlı olduklarını belirterek, "ABD ve Batı'nın KOEP’e İran'dan daha az ihtiyacı yok. İran'a baskı yapmamalılar" ifadesini kullandı.

Başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendiren İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, nükleer anlaşma müzakelerine değindi.

Bakanlık Sözcüsü Kenani, eski ABD Başkanı Donald Trump'n 2018'de tek taraflı çekildiği İran ile nükleer müzakereler olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na (KOEP) dönüşün ele alındığı görüşmelere vurgu yaparak, "baskı veya tehdit altında Batı ile nükleer müzakerelerin yeniden başlamasını kabul etmeyeceklerini" belirtti.

Sözcü Kenani, ABD’li yetkililerin, "İran'ın baskı ve tehdit altında müzakere etmeye ve taviz vermeye istekli olmadığını bildiğini" dile getirerek, İran’ın "KOEP’e bağlı kalarak yükümlülüklerini yerine getirdiğini" ancak ABD’nin "yasa dışı ve tek taraflı olarak" KOEP’ten çekildiğini kaydetti.

Nükleer anlaşmaya dair mesajda bulunan Sözcü Kenani, müzakere sürecine hâlâ bağlı olduklarını ve bir sonuca varmayı hedeflediklerini de vurguladı.

Ayrıca Kenani, KOEP’e sadece İran'ın ihtiyacı olmadığını belirterek, "ABD ve Batı'nın KOEP’e İran'dan daha az ihtiyacı yok. İran'a baskı yapmamalılar" dedi.