image

PeyamaKurd - Resmi ziyaret için başkent Tahran'da bulunan Katarlı mevkidaşı Al Sani ikili görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan iki ülke arasındaki ilişkilerin, özellikle iktisadi alandaki işbirliğinin geliştirilmesi ve ticari anlaşmalarda yaşanan aksaklıkların giderilmesi konusunda fikir birliği sağlandığını kaydetti.

Abdullahiyan, Katar'ın bölgesel diyaloğu artırmaya yönelik girişimine vurgu yaparak, "Bölgesel diyaloğu artırmanın bazı yanlış anlaşılmaları düzeltmede ve bölgesel sorunları çözmede önemli bir etkisi vardır" dedi.

İran'ın bölgesel diyaloğu desteklediğini kaydeden Bakan Abdullahiyan, "İnanıyoruz ki diyalog ve işbirliği bölgesel güvenlik, istikrar ve barış için etkili bir yoldur" mesajında bulundu.

Ayrıca Abdullahiyan, Katar'ın, İran ile nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Plan'ına (KOEP) dönüş için yürütülen müzakerelerdeki çabasını takdir ettiklerini söyleyerek şu sözlere yer verdi:

"Katar, nükleer anlaşmadaki tarafların taahhütlerine geri dönmeleri için çaba gösterdi. Nükleer anlaşmaya taraf olan ülkelerin mesajlarını Katar Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla aldık. Katar'a bu konuda göstermiş olduğu iyi niyetlerinden ötürü teşekkür ediyoruz."