image

PeyamaKurd - ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ile İran arasındaki Hürmüz Boğazı gerginliği her geçen gün karşılıklı adımlarla sertleşmeye devam ediyor.

Hürmüz Boğazındaki ABD öncülüğündeki koalisyona dahil olan İngiliz donanmasına ait Tip-45 destroyeri, İran donanmasına ait hızlı saldırı teknesinin tacizine maruz kaldı.  İran İslam Devrim Muhafızları’na yakın kaynaklar tarafından dolaşıma sokulan videoda, İngiliz Tip-45 destroyerinin İran’a ait hızlı saldırı teknelerinin izlediğini gösteren bir video yayınladı. Video uzaklarda bir savaş gemisini gösterirken, bir grup İran saldırı botu da belli bir mesafeden geride kalıyor.

Uzmanlara göre, videoda gösterilen savaş gemisi HMS Duncan. Bu özel savaş gemisi, ABD-İngiltere bloğu ve İran arasında süregelen gerginlikler nedeniyle son birkaç haftadır Hürmüz Boğazı'ndaydı.

İngiliz Donanması savaş gemileri şimdi, İran tanker Stena Impero'yu ele geçirdikten sonra Dünyada deniz yoluyla taşınan petrolün 3'te 1'inin geçtiği Hürmüz ve Bab’ül Mendep Boğazlarından geçen tüm deniz taşımacılığını korumaya çalışıyor.