image

PeyamaKurd - Viyana nükleer müzakereleri kapsamında başkent Tahran'a gelen Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Başkent Tahran'da İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile görüşen Avrupa Birliği Dış ilişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Önümüzdeki günlerde nükleer anlaşmaya dönüş müzakerelerine devam edeceğiz” derken İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise "Müzakerelere yeniden başlamaya hazırız" açıklamasında bulundu.

Abdullahiyan bu görüşmede, Borrell ile olumlu ve kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirterek, İran'ın talepleri hakkında derinlemesine ve ayrıntılı görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

"Müzakerelerin yeniden başlaması olumlu"

Tahran'a yaptığı ziyaretin temel hedefinin müzakerelerin önündeki çıkmazı aşmak ve gerilimi azaltmak olduğunu belirten AB Dış İlişkiler Temsilcisi Borrell, İran nükleer müzakereleri olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) müzakerelerini rayına oturtmak için yeni bir fırsat yaratmayı hedeflediklerini vurguladı.

Buradaki konuşmalarında KOEP koordinatörü olarak mart ayında önerilerde bulunduğunu ve İran ile ABD'nin yanıtlaması gereken bir dizi metin ve soru sunduklarını belirten Borrell, bu soruların yanıtlanması için müzakerelerin durması gerektiğini kaydetti.

Ayrıca Borrell açıklamalarında, müzakerelere yeniden başlama kararından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu kararın Tahran ve Washington'da alındığını da belirtti.