image

PeyamaKurd - Basra Körfezi'ndeki ABD gemisine yönelik açıklamada bulunan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatibzade, "Tüm senaryolar için hazırız. Yapılan açıklamalar da aynı temeldedir. Bu senaryolar için bir hüküm vermiyoruz ancak cevabımız kesin olacaktır" ifadesini kullandı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, ABD güçlerini hedef alacak olası İran saldırısı nedeniyle ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) Orta Doğu'daki USS Nimitz uçak gemisini çekmemesine ilişkin "tüm senaryolara hazır olduklarını" dile getirdi.

Sözcü Hatibzade başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında Orta Doğu'da artan gerilimin kaynağının ABD güçlerinin varlığı olduğuna işaret ederek, Pentagon'un daha önce İran'ın muhtemel saldırılarından etkilenmemesi için Basra Körfezi'nden çekeceğini açıkladığı USS Nimitz uçak gemisinin bölgede kalmasına yönelik yeni kararı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"Tüm senaryolar için hazırız"

ABD'ye yönelik tehditlerde bulunan Sözcü Hatibzade, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Bu savaş gemilerinin kalıp kalmaması kararı onları ilgilendirir. Tüm senaryolar için hazırız. Yapılan açıklamalar da aynı temeldedir. Bu senaryolar için bir hüküm vermiyoruz ancak cevabımız kesin olacaktır."

Ayrıca Bakanlık Sözcüsü Hatipzade, Washington'a İsviçre üzerinden açık ve net bir mesaj ilettiklerini belirterek, "Bölge ülkelerine de başkentler aracılığıyla doğrudan mesaj gönderdik. Herhangi bir maceranın sonuçları Washington'un sorumluluğundadır. Herhangi bir girişimde bulunurlarsa, açık ve bir an bile tereddüt etmeden cevap vereceğiz" sözlerine yer verdi.